Baharatlarla Metabolizmanı Canlandır

Baharatlarla Metabolizmanı Canlandır

Baharatlar, yemeklere aroma vermekten tutun da kozmetik sektörüne kadar bir çok alanda kullanılıyor. Sağlık açısından baktığımızda ise faydaları saymakla bitmiyor. Pul biberi, karabiberi sık sık kullanıyorsunuz fakat zerdeçal ve tarçın tüketme sıklığınız ne?

Pul biber: Pul biberin termojenik yapısı olduğundan metabolizmayı hızlandırıyor. Yapılan çalışmalara göre acı pul biber tüketen kişiler daha az kalori alıyorlar ve iştah kontrolünde daha başarılı oluyorlar.

Zerdeçal: Antienflamatuvar, antioksidan, antitümör özellikleri olan zerdeçal bir çok hastalığın önleyicisi.

Safra taşına, kansere, osteoporoza karşı doğal bir koruyucu, aynı zamanda kan basıncını da düzenliyor.

Kalp, sindirim ve eklem sağlığında da mucizevi etkilere sahip.

Karabiber: Midede hidroklorik asit salgılanmasını arttırdığından sindirim sistemini uyarıyor ve yediklerinizin hazmını kolaylaştırıyor.

Ayrıca kış aylarında artan hastalıklarından kendinizi korumak için karabiberle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Zerdeçalın biyoyararlığının arttırılması için de karabiberle beraber kullanılması gerekiyor. Bu ikili beraber güçlü enflamasyon önleyici özelliğe sahip.

Tarçın: Düzenli tarçın tüketiminin kan şekeri, trigliserid ve LDL kolesterol düzeylerinde düşüş sağladığı biliniyor.

Son yapılan çalışmalara göre tarçın kokusunun hafızayı geliştirdiği ve bilişsel fonksiyonu arttırdığı da gözlenmiş.

Kilo vermek isteyenler zayıflama programlarında baharatlardan bir karışım hazırlayıp yoğurtlara, yemeklere ve çorbalara ekleyebilirler.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Dyt. Büşra Pehlivan