Beyaz Çayı Denediniz Mi?

Beyaz Çayı Denediniz Mi?

Beyaz çay, çok az işlem görmüş en hassas çay çeşitlerinden biri… Fermente olmamış çay yapraklarından elde edilir, bu yapraklar çay bitkisinden henüz olgunlaşmamışken toplanır.

Beyaz çay yaprakları hızlıca ve titizlikle kurutulur. Bu sayede siyah ve yeşil çaydan farklı olarak beyaz çay yapraklarının okside olmasına izin verilmez. Herhangi bir işlem görmediği için içerisindeki kateşin adı verilen antioksidanlar daha fazla muhafaza edilir.

Bu minimal işlem ve düşük oksidasyon sayesinde hassas, antioksidandan zengin ve taze çay üretilir.

Beyaz Çay ile Yeşil Çay Arasındaki Fark

Yeşil çay antioksidan bakımından zengindir ancak beyaz çay, yeşil çaya göre daha az işlem görmüş olduğundan antioksidan bakımından da daha zengin…

Beyaz Çayın Faydaları

Antioksidan: Vücudunuzu serbest radikallere karşı korur, kronik hastalık riskini azaltır.

Anti-bakteriyel ve anti-viral: Kötü huylu bakteri, virüs ve mantarları devre dışı bırakır.

Kilo yönetimi: Beyaz çayın içerdiği kafein kilo kaybına yardımcı olur. Yüksek antioksidan kapasitesi metabolizmayı hızlandırıcı bir etki yapar ve iştahınızı frenlemeye yardımcı olur. Kilo kaybı ile ilgili yapılan yeni çalışmalara göre beyaz çayın gelişmekte olan yeni yağ hücrelerini önleyici olduğu ve aynı zamanda mevcut yağ hücrelerinin parçalanmasını teşvik ettiği görülmüştür.

Kemik sağlığı: Düzenli beyaz çay tüketimi kemik yoğunluğunu-gücünü arttırabilir ve osteoporoz semptomlarında rahatlama sağlayabilir.

Düşük kafein içeriği: Kafeinin yan etkilerinin görülmesini azaltır. Yatmadan önce tercih edilebilir.

Kanseri önleyici: Beyaz çay kanser hücreleriyle savaşan flavonoid adı verilen bir antioksidan içerir. Bu nedenle beyaz çay içmek farklı kanser türlerinin tedavisinde özellikle kolon ve cilt kanserinde kullanılabilir. Yapılan son çalışmalara göre beyaz çayda bulunan kateşinler ve bu kateşinleri kapsayan flavonoidler kanserli hücre oluşumunu önleyerek kanserli tümörlerin büyümesini yavaşlatabiliyor.

Kilo vermek isteyenler zayıflama programlarında beyaz çayı günde ortalama 3-4 fincan kadar tüketebilir. Limon ya da tarçın ekleyerek de tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Dyt. Büşra Pehlivan