Kaç kalori olduğu değil, ne yediğin önemli

Kaç kalori olduğu değil, ne yediğin önemli

Yediğiniz yiyeceklerdeki kalori ve besin değeri içerikleri sağlık açısından elbette önemlidir. Bu şekilde günlük enerji alımına dikkat etmiş olursunuz.

Ancak bu durumun abartılması ve hastalık haline gelmesi de normal değil. Çünkü takıntılı bir şekilde kalori hesabı yapmak, gerekli besinlerin de reddedilmesi ve yetersiz beslenmeye neden olur.

Genellikle kadınlar erkeklere kıyasla daha hassas davranırlar ve hatta bu durum anoreksiya nervoza hastalığına kadar gidebilir.

Kalori sayarak uygulanan diyetlerde sadece kalori kısıtlamaya çalışmak kişinin dengesiz beslenmesine neden olabilir. Çünkü sevdiği besinleri tüketip sevmediklerini hiç tüketmeyebilir.

Örneğin süt ve yoğurdu sevmediği için tüketmeyen bir kişi, bu besinler yerine daha çok ekmek tüketerek kalsiyum, fosfor veya B vitaminlerini yeterli alamaz, buna karşın fazla miktarda basit karbonhidrat tüketir. Bu yüzden sadece kalori hesabı yerine besin çeşitliliğine de dikkat etmek gerekir.

Kalori saymak yerine ne yediğinize önem vermek daha önemli

1 kuru incir yerine, 1 küçük kurabiye tercih ederek 50 kalori alabilirsiniz ama aldığınız besin değeri değişir. Kurabiyeden sadece yağ, şeker ve un alırsınız ancak kuru incir demir, çinko gibi mineraller, lif, fitokimyasallar ve doğal şeker olan fruktozu sağlar.

Kilo kontrolü sağlamak, kaliteli beslenmek ve sağlığınızı bir üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, kalori hesabından daha fazlasına ihtiyacınız olacak.

Kalori dengesinin yanında besin içeriklerinin de önemi olduğunu unutmadan farklı besin gruplarından yiyecekleri yeterli ve dengeli şekilde tüketmenizde fayda var.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Dyt.Büşra Pehlivan